Kredi Finans
Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?
Yazar: - 23 Ağustos 2020
208
0

Kredi borcu olan biri kefil olabilir mi sorusu geçmişten günümüze kadar birçok insanın aklını kurcalayan sorular arasında yer alıp özellikle kredi çekme tarzı bankayla alakalı işlemlerde karşımıza çıkmaktadır. Bu tarz durumlar insanların bir türlü emin olamadığı ve zaman geçtikçe de farklı niteliklere bürünen unsurlar içermektedir.

Kredi vermek için birçok şart sunan bankalar bu açıdan farklı durumları da istemektedir ve direkt olarak kredi vermekten kaçınmaktadır. Çünkü kredi verme konusunda bazı şartların eksiksiz olması şarttır ve bunlar tamamlanmadan kredi verilmesi mümkün değildir. Bunun yanında yalnızca kredi alanın değil kredi almak isteyene kefil olmak isteyen kişinin de bazı şartlara uyması ve bazı niteliklere sahip olması gerekmektedir.

Borcu Olanlar Nasıl Kefil Olur?

Birçok kriter ortaya koyan bankalar kredi ve kefil olma konusu adı altında bazı özellikleri belirlemiş olup karşı tarafın bunlara uymasını beklemiştir. Kredinin onay sürecinde bazı durumların gözetilmesi şart olmuştur. Özellikle kredi notu bunlar arasında en önemli niteliklerden bir tanesi olup bunda meydana gelen olumsuz durumlarda kredi almanız zorlaşmaktadır. Kredi borcu olan birinin kefil olması bazı durumlarda mümkün olmaktadır.

Yani o kişinin sicilinde bir olumsuz durumun yer almaması gerekmektedir. Bunun yanında kişinin kredi notu da beklenen seviyede olmalıdır ve bunun dışında kaldıysa o kişinin kefil olması biraz zorlaşmaktadır. Bankalar bu durumda gerekli araştırmayı yaptıktan sonra kriterlerine uyduğu takdirde kefil olmada bir sakınca görmemektedir. Kefil olma konusunda tek başına bir kredi borcu pek bir anlam ifade etmemektedir yani kefil olma konusunda ek kriterlere bakılmaktadır. Bu açıdan olumsuz bir durum meydana gelmemektedir ancak kefil olacak kişinin diğer aranan kriterleri de bu konuda oldukça önem arz etmiştir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ