Kredi Finans
Devlet Destekli Ev-Konut Kredisi
Yazar: - 30 Haziran 2021
42
0

Devlet Destekli Ev Kredisi Nasıl Alınabilir?

Devlet Destekli Ev Kredisi Nasıl Alınabilir sorusu, yeni ev alacak kişiler tarafından sıkça sorulur. Konut hesabı nasıl açılır? Hangi bankalardan konut kredisi alınır? Gibi soruları bu yazımızda cevaplayacağız.
Günümüzde devlet destekli ev kredisi almak için konut hesabı açan bankalarda belirli miktarlarda birikim yapmalarının ardından bu birikimlerin 3 katı oranında kredi kullanarak konut kredisi alabilirler.

Devlet Destekli Ev Kredisi Veren Bankalar

Devlet Destekli Ev Kredisi Veren Bankalar içerisinde birçok banka bulunmaktadır. Devlet destekli konut kredisi sahibi olmak isteyen kişiler, bankaların sunmuş oldukları devlet destekli konut hesabı açarak birikimlerini yapmaya erkenden başlayabilirler. Bu hesaplarda birikim yapan kişilere devlet, konut alabilmeleri için bir miktar katkı payı ödemesi yapmaktadır. Hesabında en az 3 yıllık birikim yapan bir vatandaş, katkı payını alır ve bu birikiminin 3 katı kadar kredi kullanabilir.

Devlet destekli ev hesabı açan ve ev kredisi veren bankalar aşağıda listelenmiştir:

 • İş Bankası
  Yapı ve Kredi Bankası
  Garanti Bankası
  Vakıfbank
  Akbank
  Ziraat Bankası

Yukarıda yer alan bankalardan konut hesabı açabilir ve devlet destekli konut kredisi imkanından faydalanabilirsiniz.

İlk Defa Ev Alanlara Devlet Desteği :

İlk Defa Ev Alan kişilere devletin belirlediği bankalar üzerinden banka hesabı açıldığında ve o hesapta belirli bir süre birikim yapmaları durumundan devletten geri ödeme almadan hibe alabilirler. Konut hesabı açan vatandaşlara devlet tarafından verilecek hibe oranı hesabına süresine göre değişiklik gösterebilmektedir.
36 ila 47 ay arasında vadeler ile devlet destekli konut hesabı açan ve para birikimi yapan vatandaşlar, devletten %15 katkı payı oranı alırlar. Azami tutar 24 bin 741 TL olacaktır.
48 ila 59 ay arasında vadeler ile konut hesabı açan ve para biriktiren kişiler, devletin sağlamış olduğu katkı ile azami %18 katkı tutarı yani 26 bin 645 TL olacaktır.
60 ay ve üzerinde konut hesabı açan ve para birikimleri yapan kişiler, devletin sağlamış olduğu imkandan %25 azami katkı tutarı olan 25 bin 548 TL olacaktır.

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ