Kredi Finans
Bankalardan Kredi Notuma Nasıl Bakabilirim
Yazar: - 06 Temmuz 2021
34
0

Bankalardan Kredi Notuma Nasıl Bakabilirim

Bankaların kredi notuna çok değer verdiklerini biliyoruz peki bankalardan kişiler kredi notuna nasıl bakabilir ve bu notu nasıl öğrenebilir. Kendi kredi notunu öğrenmek isteyenler ücretleri dahilinde kişisel kredi notlarına bakabilirler.

Kredi ve kredi kartı kullanmak isteyen kişiler,  belirli kriterleride sağlamış olmak durumundadır. Bu kriterlerden ilk en önemli etken ise,  kişinin bankalar üzerindeki kredi puanlarının KKB skorlarının ne kadar olduğudur. Banka bu puanlama doğrultusunda kredi ve kredi kartı başvurularını değerlendirme aşamasına almaktadır. Kredi puanlarımızı birçok yöntemler öğrenebileceğimiz gibi,  bankalar aracılığı ile de kolaylıkla öğrenmemiz mümkündür.

Bankalardan kredi notuma nasıl bakabilirim

Birçok banka şube üzerinden kredi başvuru yapılırken,  öncelikle kredi puanımıza bakarak,  başvuru için uygun olup olmadığımızı söylemektedir. Bu sırada kredi puanımızda öğrenmiş olmaktayız. Yine herhangi bir banka şubesine giderek belirli bir ücret karşılığı Kredi kayıt bürosunda ki kredi puanımızı öğrenmeyi talep edebiliriz. Yine bazı bankaların internet bankacılığını kullanarak,  hesabımızdan belirli bir ücretin kesilmesini kabul ederek anlık olarak kredi puan sorgumuzu yapabiliriz.

Kredi puanları geçmiş dönem ve hali hazırdaki banka çalışma durumumuza göre değerlendirilmektedir. Sicilimizde, geç ödeme,  düzensiz ödeme ya da ödeme hiç yapamama durumlarında kredi puanlarımızın düşmesine ve ihtiyaç halinde kredi taleplerimize olumsuz yanıt almamıza da neden olacaktır. Geçmiş dönemde borçlu olan kişilerin mevcut borçlarını kapatmaları durumunda belirli bir süre sonucunda yeniden kredi puanlarının yükselmesini de sağlayacaktır. Borç kapanmadan kredi puanlarının istenen seviyelerde olması imkânsızdır. Bu neden ile de önce borç durumu kapatılmalı ve belli bir süre beklenmeli ya da mevcut olan kartlar düzenli olarak kullanılarak yeniden kredi puanımızın yükselmesi sağlanabilir.

Banka Kredi Notu Sorgula

Her bankanın kredi notu sorgulama şekli farklı olup, verilecek ücretler de değişkendir diyebiliriz. Ancak sorgulama alt yapısı hepsinde findeks kredi notu, alt yapısı kullanılmaktadır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ