Kredi Finans
Engelliye Kredi Veren Bankalar
Yazar: - 09 Temmuz 2021
44
0

Engelliye Kredi Veren Bankalar

Sadece engellilere özel olarak sunulan onlarca hakkın ekonomik bir anlamda bankacılık sektörüne de yansıdığını rahatlıkla görmek mümkün. Engelliye kredi veren bankalar aslında geçmişten beri bu fırsatları sunmaktan kaçınmamıştır. Elbette diğer müşterilerde olduğu gibi engellilerde de giderlere, harcamalara, kredi notlarına, gelir düzeyinim etkileyen taşınmazlara ve tüm borçlarına bakılarak bir kredi imkânı sunulmaktadır. Engelli kredisi veren bankalar olarak Vakıf Bank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası adındaki 3 devlet bankası bir adım öne çıkmaktadır. Şimdi engelli kredisi veren bankalara bir göz atalım;

Engelliye Kredi İmkânı Sunan Bankalar

Akbank T.A.Ş.
Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.
Finans Bank A.Ş.
Deniz Bank A.Ş.
Türk Ekonomi Bankası A.Ş.
Şeker Bank T.A.Ş.
Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş.
Halk Bankası A.Ş.
Türkiye Garanti Bankası A.Ş.
Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.
İş Bankası A.Ş.

Engellileri sosyal hayata kazandırmak, desteklemek ve ekonomik bir anlamla hareketlilik oluşturmak adına kredi imkânları sunulmaktadır. Engelli kredisi sunan bankalar, kişinin engel durumuna, engelin engellilik yüzdesi ve farklı gelir düzeylerine göre faiz ve vade sürelerini belirlemektedir. Bu nedenle her engelliye farklı faiz oranları ve vade oranları çıkabilmektedir.

Bununla beraber bankaların engelli kredisi verirken aradığı bazı şartlar bulunmaktadır. Eğer engelli kredisi almak isteyen bir engelli kredi başvurusunda bulunuyorsa, bu engelli kişinin mutlaka bir gelirinin olması gerekmektedir. Bunun dışında banka notlarının da yüksek olması gerekmektedir. Maaşlarında her hangi bir icra veya haciz uygulamasının olmaması gerekiyor. Bunun dışında kişinin engel durumunun zihinsel değil de fiziksel olması çok önemlidir. Çünkü zihinsel engelli olan kişilerin kredi almaları çok zordur. Engelli kredisi veren bankalara başvuru yapmak için internet ortamı kullanılabilir. Ancak kredilerin olumlu görülmesi halinde engelli kişinin engel durumunu açık bir şekilde gösteren bir rapor, sigorta durumu, belirlenebilir gelir beyanı ve maaş bordrosu ile beraber ikametgah adresini gösteren bir belge istenecektir. Engelli kredisine yapılan başvuru sonucunda başvur yapılan banka gerekli evrakları inceleyerek bir değerlendirmede bulunacaktır. Bankaya sunulan tüm belgeler kredi çıkması adına çok önemlidir ve özellikle de banka kredi notu ile engel sebebi gelir durumu kredi onayı alınması adına en önemli iki etkendir.

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ