Kredi Finans
Dosya Masrafı
Yazar: - 13 Ağustos 2021
37
0

Dosya harcı nedir?

2014 yılında yürürlüğe giren Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği ile belirlenen bir ücrettir. Alınan borç tutarının en fazlaca binde 5’i olarak bankalarca, bireysel müşterilerden alınabilen bir tutardır.

Sigorta, ipotek, ekspertiz ücreti benzer biçimde ücretler dosya masrafına dahil mi?

Banka, borç alan müşteriden kredi kullanımı esnasında ek olarak sigorta, ipotek ve ekspertiz gideri benzer biçimde ücretler isteyebilmektedir. Bu ücretler, bankalarca işlemi icra eden kuruluşlara (sigorta şirketlerine, ekspertiz firmalarına vs.) aktarılmak üzere öğrenim edildiğinden dosya harcamasına dahil değildir.

Kredi dosya harcı ne kadar?

Alınan borç meblağının binde 5’i hesaplanarak istenebilecek azami ücret tespit edilebilir. Örnek olarak bankalar 100 bin TL için bireysel kredilerde toplamda en fazla 500 TL alabilir.

En çok ne kadar dosya masrafı alınabilir?

Alıan borç tutarının en fazlaca binde 5’i bankalarca borç alan kişilerden istenebilmektedir.

Haksız şart nedir?

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 5. Maddesine nazaran haksız şart; tüketiciyle görüşme edilmeden sözleşmeye dâhil edilen ve tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde dürüstlük kaideına aykırı düşecek halde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme şartlarıdır.

Dosya masrafının iadesi mümkün mü?

Haksız şart tanımlamasıyla beraber bankaların kredi sözleşmesi maddelerinin bazıları (özellikle 2014 seneninın ekim ayından önce düzenlenen) haksız şart dahilinde kabul edilerek, tüketiciye ödemiş olduğu paranın belirli bir kısmının iade edilmesi yönünde kararlar verildi. Dolayısıyla özellikle 2014 yılının ekim ayından önce alınan kredilerde iade mümkün olabilmektedir. Bu tarihten sonrasında alınanlarda ise kredi meblağının binde 5’inden daha yüksek tutarda ödenmesi durumunda bunlar için de ilgili tutarın binde 5’ini aşan kısmının iadesi mümkün olabilmektedir.

Dosya masrafını geri almak için ne yapılmalı?

İade kapsamına giren ücretleri geri alabilmek için ikametinizin bulunduğu yada işlemin yapıldığı ilçe kaymakamlıklarında yer alan Tüketici hakem Heyetlerine ilgili bankandan kredi kullanımına ilişkin almış olduğunuz dekontla beraber başvuruda bulunabilirsiniz. Bankadan alınacak olan dekont üzerinde alınan harcamaların yazması yeterli olmaktadır. İlçe yargıcı heyetine bankadan almış olduğunuz dekontla başvuruda bulunurken bir başvuru istekçesi doldurmanız istenmektedir. Başvurunuzu takiben yargıcı heyeti, 6 ay içinde size pozitif yönde yada negatif olarak bir sonuç bildirmektedir. Süreci internet veya kaymakamlık üzerinden takip etmeniz mümkündür. Süreci nasıl takip edeceğinizi başvuru esnasında yetkililerden öğrenebilirsiniz. Özellikle 2014 yılının ekim ayından önce kullanılan bireysel kredilerde dosya harcamaı iade talepleri çoğu zaman satın alan lehine, ücretin müşteriye iadesi yönünde sonuçlanmaktadır.

Yargıcı heyetinin alınan ücretlerin iadesi yönünde karar vermesi durumunda bu karar, hakem heyeti tarafından hem bankaya aynı zamanda borç alan müşteriye bildirilmektedir. Çoğu banka bu bildirimden sonra ilgili ücretleri müşterinin hesabına iade etmektedir. Bankanın işlem yapmaması durumunda alan kişi, ilgili banka ile iletişime geçerek hesabına iade edilmesini talep edebilmektedir.

Dosya harcı geri almada zaman aşımı kaç senedir?

Bu işlemlerde vakit aşımı süresi 10 senedir. Geçmişe dönük olarak 10 yıl içerisinde kullanmış olduğunuz krediler için iade talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Bireysel ihtiyaç kredisinin masrafları nedir?

Tüm bankalar için verilebilecek bir ortak liste bulunmamaktadır. Bazı bankalar, ferdi kaza ve hayat sigortası yapılması şartı ile borç verirken bazı bankalar bu şartlara gerek duymadan borç verebilmektedir.

Konut kredisinin masrafları nedir?

Bankalar tarafından ekspertiz ücreti, taşınmaz rehin ücreti, DASK ve konut sigortası istenmektedir. Bunlara ek olarak bazı bankalar yaşam sigortası ve ferdi kaza sigortası şeklinde ek şartlar da koyabilmektedir.

Taşıt kredisinin masrafları nelerdir?

İlgili araca kasko yapılması zorunlu tutulmaktadır. Buna ek olarak bazı bankalar ferdi kaza ve yaşam sigortası yapılmasını zorunlu tutabilmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ