Kredi Finans
Tarımda devlet desteği
Yazar: - 24 Ağustos 2021
30
0

Devlet Destekli Tarım malzemeleri:

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, tarımda kullanılan 41 tarım makinesi ve ekipmana yüzde 50 hibe desteği sağlıyor.
Resmi Gazete’nin 10 Mayıs 2014 tarihli sayısında yayınlanan uygulama tebliğine göre bu yıl yüzde 50 hibe desteği verilecek makine ve ekipmanlar şunlar:

Balya makinesi,
Bahçe traktörü,
Biçer bağlar,
Biçerdöver ürün hasadında kullanılan verim ölçer kiti
Canlı balık nakil tankı,
Çayır biçme makinesi,
Çeltik fide dikim makinesi,
Fındık toplama makinesi,
Fındık, mısır, çeltik, ayçiçeği, kabak çekirdeği kurutma makineleri,
File sisteminin kurulması
Güneş kolektörü,
Kimyevi gübre dağıtma makinesi, vb.

Desteklenecek Makine ve Ekipmanlar

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında bu yıl ilk kere 7 yeni makine ve ekipman hibe desteği kapsamına alındı. Buna bakılırsa, bahçe traktörü, dip kazan, kimyevi gübre dağıtma makinesi, mini yükleyici,süt analiz cihazı,ziraat römorkları, fındık, mısır, çeltik, ayçiçeği, kabak çekirdeği kurutma makineleri için üreticilere bu yıl yüzde 50 bağışlama desteği verilecek.

Tarım makinelerini devlet destekli almak için

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlerin sağlanmış olması gerekmektedir. Devlet destekli tarım makineleri, tarımsal faaliyetlerin geliştirilmesine yönelik desteklenmekte ve hibe olarak sunulmaktadır.

Devlet desteği ile verilmekte olan tarım makinelerinin toplam 41 çeşit makineyi içerdiği bilinmektedir. Tarım makinesi desteği sağlanırken tüm ekipmanlar da bu desteğe dahil edilmektedir.

Devlet tarafından sunulan ortalama destek oranının %50 olduğu bilinmektedir. Satın alınacak makinelerin ve ekipmanlarının maliyetleri üzerinden devlet, %50 destek sağlamakta ve bu desteği hibe olarak sunmaktadır.

Destek verilen tutarlar belirlenirken, maksimum destek tutarı da belirlenmektedir. Gerçek kişiler olarak başvuru yapanların hibe olarak alacakları tutarın en fazla 50.000 TL olduğu bilinirken; tüzel kişilerin başvurularında sınır 100.000 TL olabilmektedir.

Tarım Makineleri Hibe Başvurusunda İstenecek Belgeler

Tarım makinelerine yönelik başvurularda istenen belgeler, sunulacak olan hibeye yönelik kriterlerin sağlanıp sağlanmadığını tespit etmek üzere istenmektedir. Bu başvuru belgeleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Hangi makinenin alınacağına yönelik bilgi formu
  • ÇKS belgesi
  • Şartname
  • Piyasa fiyat araştırma beyanı
  • Proforma fatura
  • Başvuruya ilişkin yetkilendirme kararı ve imza sirküleri

Bu belgeler, devlet destekli tarım makineleri almak isteyenlerin başvuru esnasında vermeleri lüzumlu görülen belgeler olarak bilinmektedir. Müracaat yapanın bireysel yahut işletme olması durumunda başvuru belgeleri değişiklik gösterebilmektedir.

Başvuru esnasında evrakların ziraat ve Orman Bakanlığına tesliminin yanı sıra bankaların da kredi süreçlerinde istedikleri belgeleri talep etme hakları bulunmaktadır. şundan dolayı başvuru öncesinde tüm evrakların hazır bulundurulması önerilmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ