Kredi Finans
SGK Primi Eksik Olan Nasıl Emekli Olabilir ?
Yazar: - 30 Ağustos 2021
26
0

SGK Primi Eksik Olan Nasıl Emekli Olabilir?

SGK primi eksik olan nasıl emekli olabilir? Günümüzde SGK primleri eksik olan kişilerin emekli olabilme aşamalarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

SGK primi eksik olanların emekli olma süreci normal süreçten daha zor olarak gerçekleşiyor. Çünkü emeklilik için hak kazanmada SGK primleri önemli derecede etkiler. Bazı çalışanların emekli olma yaşları geliyor. Fakat SGK primleri eksik olmasından kaynaklı olarak emekli olamıyorlar.

Günümüzde emekli olabilmek için üç temel şart bulunuyor. Emekli olabilmek için genel şartlar ise şunlardır;

  • Gerekli miktarda sigorta primi ödenmesi
  • Belirli yaşa gelmek
  • Sigortalı olarak belirli bir süre kalmak

Genel olarak SGK primleri eksik olanlar erken emeklilik sistemini tercih ederler. Emeklilik sistemi ise yapılan düzenlemeler ile birlikte çeşitli yöntemlerden sağlanıyor. Bu yöntemler ise şunlardır;

  • 8 Eylül 1999 yılından önce sigortalı olmaya başlayanlar
  • 8 Eylül 1999 – 30 Nisan 2008 arasında sigorta işlemlerini başlatanlar
  • 30 Nisan 2008 yılı sonrası sigortalı olanlar

8 Eylül 1999 Yılı Öncesi Sigortalı Olanlar

8 Eylül 1999 yılı öncesinde sigortalı olanlar için erken emeklilik sistemi bulunmuyor. Bu sisteme göre SGK primi eksik olan sigortalılar emekli olabilmek için yaş sınırı geçiyorlar. Kadınlarda normal emeklilik yaşı 50; fakat SGK primi eksik olanların emeklilik yaşı 58 oluyor. Erkeklerde ise bu durum normalde 55 yaş iken 60 yaş oluyor.

8 Eylül 1999 – 30 Nisan 2008 Arasında Sigorta İşlemlerini Başlatanlar

Bu yöntemde emeklilik işlemleri SSK ve Bağ-Kur sistemlerinde farklı olarak uygulanıyor. SSK sistemine bağlı olarak sigorta primi eksik olanlarda kadınların emeklilik yaşı 58, erkeklerde ise 60 oluyor. Bağ-Kur sistemine bağlı olan ve sigorta primi eksik olanlar kadınlar ise normalde 58 yaşında emekli olacak iken 60 yaşında emekli olurlar. Erkeklerde ise bu durum normalde 60 yaş iken; eksik sigorta primi olanlarda 62 oluyor.

30 Nisan 1999 Sonrası Sigortalı Olanlar

Karışık yapılı bir emeklilik sistemi olabilir. Çünkü eğer ki sigorta primi tam olmayanların emeklilik yaşı her iki yılda bir artış sağlayacaktır. Fakat en son çalışma yaşı ise; 65 olacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ