Kredi Finans
Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir mi? 
Yazar: - 11 Eylül 2021
22
0

Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir mi?

Banka maaş hesabına bloke konması hacizli durumdaki maaşlarda farklı bir süreçle ortaya çıkabilmektedir. Mahkeme kararı gibi durumlar belirleyici olacaktır.

Banka maaş hesabına bloke banka borcu ve devlete olan borçlar şeklinde ayrı ele alınabilir. Özel kurumlara borçlar avukatlık durumdaki borçlarda icralık durum yeniden yapılandırılabilir. Devlet borçlarında da sınırlı bir oranda para alınabilmektedir.

Maaş Haczi Varken Maaşa Bloke

Mahkeme kararına rağmen borçlu kişiden kesinti yapılması halinde bu bloke kaldırma ile sonlanabilmektedir. Yani, maaş haczi üzerine bloke gelebilir, ancak kaldırma kararı alınmışsa bu blokenin devamı olmamalıdır. Temel ihtiyaçlarını gideremeyecek kadar blokeli maaş olmaması gerekmektedir. Aynı anda birçok yere hacizlik borcu olanlar için bu durum temel alınarak itiraz hakkı uygulanabiliyor.

Yeni kararla hacizlik durumdaki ikincil öneme sahip borç değerlendirilerek ertelemeli şekilde yeniden yapılandırılabiliyor.

Devredilen Borçlarda İmza Onay Durumu

Bankalara borcu biriken ve icralık durumdayken uzun süre ödenmeyen kara liste borçları için farklı bir durum olabilmektedir. Kara listedeki banka borcu, uzun süre ödenmediğinde başka firmaya anapara ödemesi olarak devrediliyorsa imza şartı vardır. Yani maaşa bloke konması için adresinizden imza alınarak onay sağlanması gerekir.

Tüketici Hakem Heyeti

Maaşa birden fazla yerden bloke geldiğinde tüketici hakem heyeti başvurusu yapılabilmektedir. Geçinemeyecek durumdaysanız ve kesintiler nedeniyle blokelerden birinin kaldırılarak ertelenmesini istiyorsanız bu yolla çözüm yolu açılabilir. Tüketici mahkemesi ve tüketici hakem kararları bu noktada değişebilmektedir.
Tüketici hakemi onay verse de tüketici mahkemesi kabul etmeyebilir. Uyumsuz kararlar olması halinde süreç 1 seneyi bulabilmekte ve sonlanana kadar daha da zor bir durum olabilmektedir. Mağduriyetlerde ipotekli mallara yönlendirme, yeni gelir kaynakları gibi çözümler devreye girmektedir.

Banka İcrada Bekletebilir

Tüketici hakem ve tüketici mahkemesi uyumsuzluklarında bankalar maaşa bloke kararlarını icrada bekletme yönünde kullanabilmektedir. İcralık ve maaşa bloke koyulacak müşteriler listesinde bekleyerek diğer bloke durumuna paralel şekilde işlemi sürdürebilir. Sadece icralık durumda mal ile borcu karşılama kapısı aranabilir. Üzerinizde vazgeçebileceğiniz mallar varsa bu yolla maaş blokesi azaltılmış olur. Bu noktada da adres değiştirmek yaygın bir çözüm olarak görülmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ