Kredi Finans
Çekilen Kredi İptal Edilebilir Mi ?
Yazar: - 03 Ekim 2021
22
0

Çekilen Kredi İptal Edilebilir Mi?

Banka müşterileri geliri ile ihtiyaçlarını karşılayamadığında kredilere başvurur. Finansal ihtiyaçları karşılamak için çekilen kredi iptal edilebilir mi? sorusunu banka müşterileri merak ediyor.

Çekilen kredi iptal edilebilir mi? sorusu günümüzde sıklıkla merak ediliyor. Bireyler finansal ihtiyaçlarını karşılayamadığı zaman kredi çeker. Banka müşterilerine özel fırsatlar sunarak ihtiyaçlarını karşılamalarına olanak sağlar. Her banka belirli kredi faiz oranları ile vade seçenekleri karşılığında kredi verir. Dolayısı ile banka müşterileri çekilen kredi’nin iptal olup olmayacağını merak ediyor.

Kredi İptali İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banka müşterileri aldıkları krediyi iptal edebilir. Fakat bu süreçte kredi iptali için dikkat edilmesi gerekenler;

  • Krediyi iptal etme kararı alan banka müşterileri sözleşmeyi imzalamadıysa bankaya durumu belirtmelidir. Bu sayede masrafsız ve zahmetsiz bir şekilde kredinizi iptal edebilirsiniz.
  • Kredi için sözleşme imzalayan banka müşterilerin resmi olarak kredi işlemi yapılmış olur. Ancak kredi çekmekten vazgeçtiyseniz parayı almadan iptal edebilirsiniz. Dolayısı ile başvuru günüden 14 gün’e kadar cayma hakkınız bulunuyor.

Kredi Cayma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Kredi cayma hakkı süresi sözleşmenin imzalandığı gün başlar.
  • Kredi cayma hakkını kullanan banka müşterileri herhangi bir ek masraf ve ücret ödemez.
  • Eğer krediyi alalı 14 gün geçti ise tüm masrafları bankaya ödeyerek krediden cayabilir. Ancak bu durumda kişi
  • erken kapama cezası ödemek durumunda kalacaktır.

Kredi’den Cayma Şartları Nelerdir?

Kredi için başvuru yaptığınız bankaya giderek cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Eğer onaylanan krediyi imzalamadıysanız bankayı arayarak işlemi iptal ettirebilirsiniz. Herhangi bir cayma bedeli ödemeden işleminiz sonlanır. Aynı zamanda sözleşmeyi imzaladıktan 14 gün sonra bankalar müşterilerine cayma imkanı tanıyor.

Kredi İptali Kredi Notunu Etkiler Mi?

Çoğu banka müşterisi ‘’kredi iptali kredi notumu etkiler mi?’’ sorusuna yanıt arıyor. Kredi iptali kredi notunuzu etkileyebilir. Ancak bu durum bankadan bankaya göre değişkenlik göstermektedir. Bankalar kredi verirken müşterisinin ihtiyacını karşılamasına yönelik verir. Dolayısı ile cayma hakkını kullanması pek de hoşuna gitmez. Çünkü tüm bankalar faiz oranı ile kazanç sağlar.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ