Kredi Finans
Fast Fonların Anlık Ve Sürekli Transferi (FAST) Nedir?
Yazar: - 20 Ekim 2021
19
0

Fonların Anlık Ve Sürekli Transferi (FAST) Nedir?

Fast farklı bankalara kayıtlı hesaplar arasında para transferi yapmaya ‘’FAST’’ deniyor. 365 gün 24 saat ve anlık bir şekilde ödeme yapılan bir sistemdir.

FAST nedir? konusu hakkında önemli bilgiler aktaracağız. Öncelikle FAST, fonların anlık ve sürekli transferi olarak tanımlanmaktadır. 365 gün 24 saat dilediğiniz zaman para transferi yapabileceğiniz bir sistemdir. Farklı bankalara kayıtlı hesaplar arası para gönderme işlemi için artık beklemeye gerek kalmıyor. Para transferi hızlı bir şekilde karşı bankaya ulaşıyor. Günümüzde internet ve mobil bankacılık kullanan herkes FAST ile ödeme yapmanın keyfini sürüyor.

FAST Özellikleri Nelerdir?

  • T.C Merkez Bankası tarafından işlem üst limiti 1.000 TL ile sınırlıdır.
  • FAST ile IBAN’a para transferi yapılmaktadır.
  • EFT’den farklı bir sistemdir. Çünkü; 365 gün 24 saat her zaman para transferi yapılmaktadır.
  • Para transferi saniyeler sonra alıcı’nın hesabına ulaşmaktadır.
  • Kendi hesabınızdan alıcı hesaba TL döviz şeklinde para transferi yapabilirsiniz.

FAST İle Para Transferi Nasıl Yapılır?

FAST ile para transferi yapmak oldukça hızlı ve güvenlidir. Bankanızın internet şubesi ve mobil şubesi üzerinden ‘’para transferi FAST ile para gönder’’ seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Bu sayede karşı tarafa transfer işlemi başarılı bir şekilde ulaşır. FAST kelimesi İngilizce’de hızlı demektir. Bu yüzden para transferi işlemi saniyeler sonra alıcıya ulaşır.

FAST İle EFT Arasındaki Fark Nedir?

Pek çok kişi’nin merak ettiği bir konudur. FAST, 365 gün 24 saat sınırsız bir şekilde dilediğiniz zaman para transferi işlemi yapmanızı sağlar. Ancak EFT sadece mesai saatleri içerisinde para transferi yapmanızı sağlar. Bu sebeple ödemeler gecikebilir. Aynı zamanda EFT’de para alıcıya hemen ulaşmaz. Bu bakımdan FAST saniyeler içerisinde alıcının hesabına parayı gönderir.

FAST Nasıl Kullanılır?

FAST nasıl kullanılır? sorusu akıllara ücretli mi? yoksa ücretsiz mi? sorusunu da getiriyor. Öncelikle FAST’i kullanabilmeniz için anlaşmalı olduğunuz bankanın mobil ve internet bankacılığı uygulamasını telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Bu sayede günün her saati para transferi yapabilirsiniz. Aynı zamanda işlem üst limiti 1.000 TL’dir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ