Kredi Finans
Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nedir ?
Yazar: - 24 Ekim 2021
15
Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nedir ? için yorumlar kapalı

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nedir?

AGİ, askeri geçim indirimi olarak tanımlanmaktadır. Çalışan kişilere verilen bir aile indirimidir. Aynı zamanda AGİ tutarı medeni ve evli ise çocuk sayısına göre değişmektedir.

Asgari geçim indirimi nedir? konusu hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz. Öncelikle Asgari geçim indirimi ‘’AGİ’’ olarak tanımlanır. Çalışan kişilere verilen aile indirimi olduğunu belirtmek isteriz. Kişinin medeni durumu, evli ve çocuklu olmasına göre AGİ tutarı değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda çalışan kişilerin kendisi dışında diğer bakmakla yükümlü olduğu kişiler için verilen aile indiriminin ismi’dir.

AGİ Kimlere Verilir?

16 yaşından itibaren sigortalı bir işte çalışan kişilerin asgari geçimini sağlayacağı kadar tutar da hesaplama yapılarak verilen bir destek parasıdır. Aynı zamanda gelirden çıkarılır ve vergiden muaf olmaktadır. Bu paraya ‘’AGİ’’ denilmektedir. AGİ çalışan bireylere aylık verilmektedir. Kişilerin brüt maaşına göre hesaplanarak verilmektedir. Aynı zamanda sigortalı kişilerin medeni durumu ve çocuk sayısına göre AGİ tutarı değişkenlik göstermektedir. Asgari ücret artışı olduğu zaman AGİ’de artmaktadır. Özellikle ‘’AGİ kimlere verilir?’’ sorusu en sık araştırılan konulardan biridir.

Gelir Vergi Kanunu kapsamında 61. Maddeye göre sigortalı çalışan kişiler AGİ’den faydalanabilir. Bekar, evli ve çocuğu olan herkes bu ödemeden faydalanabilir. Fakat evli olup eşi çalışmayan kişiler AGİ tutarını maaştan ayrı bir şekilde almaktadır. AGİ ödemeleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Ödenmiş AGİ tutarı işverenlerin vergilerinden düşürülmektedir. Aynı zamanda sigortalı çalışan kişileri AGİ’leri ödenmiyor ise yasal yollara müracaat etmesi gerekmektedir.

AGİ Nasıl Hesaplanıyor?

AGİ hesaplaması oldukça basittir. Asgari ücretin yıllık brüt tutarı’nın %50 oranı çalışan kişilere verilmektedir. Dolayısı ile bu ücret kişinin bekar, evli ve çocuk sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Eğer kişinin bakma yükümlü olduğu 2 çocuğu var ise çocuk başına 7.5 olarak hesaplama yapılmaktadır. Fakat 2 çocuktan sonra bir çocuk daha doğar ise artık %5 şeklinde hesaplama yapılacaktır. AGİ’den faydalanacak çocukların 18 yaşını tamamlamaması ve eğitimi devam eden 25 yaşını tamamlamaması gerekmektedir. İnsanların çoğu AGİ nasıl hesaplanıyor? Sorusunu merak ediyor. Çünkü sigortalı olarak çalışan herkes bu ödemeden yararlanıyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ