Kredi Finans
Doğum Parası ve Emzirme Ödeneği Nasıl Alınır
Yazar: - 05 Kasım 2021
14
0

Doğum Parası ve Emzirme Ödeneği Nasıl Alınır?

Anne adayları doğum yaptıktan sonra emzirme parası için online başvuruda bulunabilir. Başvuru şartları için anne ya da baba’nın Bağ-Kur’lu olması gerekmektedir.

Doğum parası emzirme ödeneği almak için anne adayı’nın doğum yapması gerekmektedir. 2015 yılından bu yana her başvuru yapan anneye verilen bir maddi destektir. Ancak bunun için anne ya da baba’nın Bağ-Kur’lu olması istenmektedir. Devlet ailelere destek olmak için emzirme ödeneği adı altında yardımda bulunuyor. Emzirme ödeneği başvurusu için T.C Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sunduğu bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartları sağlayan annelere emzirme ödeneği veriliyor. Peki, 2021 emzirme ödeneği ne kadar?

Emzire Ödeneği Ne Kadar?

Devlet tarafından verilen emzirme ödeneği geçen yıl 202 TL iken, bu yıl 30 TL zam yapılarak 232 TL’ye çıkarıldı. Bu ödenekten faydalanmak isteyen kişilerin başvuru yapması gerekmektedir.

Emzirme Ödeneği Başvuru Nasıl Yapılır?

Anne adayları’nın emzirme ödeneğinden faydalanabilmesi için doğum yapması gerekmektedir. Bu rapor sisteme düştüğünde emzirme ödeneği için başvuruda bulunmalıdır. Annelerin belirtmiş olduğu hesaba bu ödenek yatırılmaktadır. Ancak başvuru şartı için ya anne’nin ya da baba’nın Bağ-Kur’lu olması isteniyor. Başvurunuzu bulunduğunuz il veya ilçe’ye bağlı SGK aracılığı yapabilirsiniz. Emzirme ödeneği başvurusunu bizzat yapmanız gerekiyor. Başvuruya giderken yanınızda T.C kimliğiniz ve doğum belgenizin olması gerekmektedir. 15 gün içerisinde başvurunuz sonuçlanacaktır.

Emzirme Ödeneği Başvuru Şartları Nelerdir?

Öncelikle emzirme ödeneği başvurusu için canlı doğum yapılması şarttır. Bunların yanı sıra bazı önemli şartlar bulunuyor. Sizlere bu konu hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

  • Doğum yapan annenin, sigortalı olmaması durumunda sigortalı olan eşine emzirme parası verilmektedir. Çalışan sigortalı kişilerin önceki bir yıl içerisinde en az 120 gün kısa vadeli olarak sigorta kollarına primi bildirmesi gerekmektedir.
  • Emzirme ödeneğini almaya hak kazanan sigortalı kişilerin sigortalılık süreci sona erdiğinde 300 gün içerisinde çocuğu’nun doğması, sigortalı erkek veya kadının doğum öncesi 15 ay içerisinde en az 120 gün prim ödemesi şartı ile emzirme ödeneğinden faydalanmaktadır. Emzirme ödeneği başvuru şartlarına uygun kişiler başvuruda bulunmalıdır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ