Kredi Finans
Yanlış Hesaba Para Yatırma Ve İade Alma İşlemi
Yazar: - 16 Kasım 2021
13
0

Yanlış Hesaba Para Yatırma Ve İade Alma İşlemi

Günümüzde hemen hemen yanlış bir hesaba yatırmak herkesin başına gelen bir durumdur. Peki, yanlış hesaba para yatırdığınızda iadesi işlemi için ne yapılmalıdır?

Yanlış hesaba para gönderme herkesin başına gelebilir. Dikkatsizliğine veya dalgınlığınıza gelerek yanlış bir hesaba para gönderebilirsiniz. Bu süreçte gönderdiğiniz parayı nasıl edeceğiniz hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Öncelikle hesaba yanlış para göndermek için ya IBAN ya da hesap numarasından bir rakamı yanlış yazmanızdan dolayı kaynaklanır. Online bankacılık sayesinde bu işlemi hızlı bir şekilde iptal edebilirsiniz. Aynı zamanda bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak veya ATM üzerinde kolaylıkla işlemi iptal edebilirsiniz. Bunun soncunda banka yanlış hesaba gönderdiğiniz parayı yeniden hesabınıza iade edecektir.

Yanlış Hesaba Para Yatırmanın İadesi

Yanlış hesaba para yatırmanın iadesi nasıl yapılır? gibi benzeri pek çok merak ediliyor. Öncelikle bu durum herkesin başına gelmektedir. Para transferi yaparken internet bankacılığı üzerinden hata yapmak mümkündür. Aynı zamanda ATM veya banka gişelerinden işlem yaparken de yanlış hesaba para gönderilebilir. Eğer bu durumu fark ettiyseniz vakit kaybetmen iade işlemi için banka ile görüşme yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra sizlere iade işlemlerini nasıl yapacağınızı sıralıyoruz.

  • ATM üzerinden iade işlemi
  • İnternet ve Mobil Bankacılık üzerinden iade işlemi
  • Bankaya giderek gişe de iade işlemi
  • Banka ile görüşme yaparak iade işlemi

Yanlış işlem yaptığınız fark ettiğinizde vakit kaybetmeden yukarıda belirttiğimiz şekilde para iadesini yaptırabilirsiniz. Yanlış hesaba para transferi yaptığınızı belirtmeniz gerekiyor. Aynı zamanda yanlış gönderdiğiniz kişi ile aynı banka müşterisiyseniz daha hızlı bir şekilde para iadesi sağlanmaktadır. Eğer yanlışlıkla transfer ettiğiniz para tutarı fazla ise hesabın bloke edilmesini talep edebilirsiniz. Bunun için çağrı merkezini aramanız gerekmektedir.

Karşı Taraf Parayı İade Etmek İstemezse Ne Olur?

Nadir karşılaşılan bir diğer durum da karşı tarafın parayı iade etmemesidir. Yanlış hesaba para göndermek sizi uğraştırabilir. Eğer karşı taraf parayı çekerse ve iade etmez ise hukuki yola başvurmanız gerekmektedir. Aynı zamanda ilk olarak karşı taraf ile uzlaşmayı denemenizi önermekteyiz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ