Kredi Finans
Ölen Kişinin Kredi Kartı ve Kredi Borcu
Yazar: - 09 Nisan 2022
9
Ölen Kişinin Kredi Kartı ve Kredi Borcu için yorumlar kapalı

Kredi kullanımları arasında merak edilen konulardan biri de ölen kişinin kredi kartı borcu ve kredi borcu hakkında bilinmeyenler olmaktadır. 

Ölen kişinin kredi kartı borcu ve kredi borcu pek çok kişi tarafından araştırılan konuların başında gelmektedir. Büyük bir kesim daha rahat bir yaşam için bankalardan kredi çekmekte ve kredi kartı kullanmaktadır. Kullanılan kart sahibi kişinin vefat etmesi halinde kart ve kredi borcunun ne olacağı her zaman en büyük merak konusu olmaktadır. 

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kredi kartı pek çok kullanıcısının en faza araştırdığı konuların başında ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur sorusu gelmektedir. Ölen kişinin yaptırmış olduğu hayat sigortası bulunması halinde kredi kartı borçları sigorta şirketleri tarafından ödenmektedir. Bu gibi durumlarda sigorta şirketinin ödeyeceği miktar poliçe içinde bildirilmiş olan teminat oranı tutarı kadar olmaktadır. Ölen kişinin kredi kartı borcu ödemesi teminat oranı üzerinden yapılmasının ardından var ise geriye kalan ölen kişinin yakınlarına devrolmaktadır. 

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Ölen kişinin tüm taşınmazı ve borçları tam olarak mirasçılara verilmektedir. Fakat ölen kişinin kredi borcu öncesi yapılan hayat sigortası kişinin tüm kredi borcunu karşılamaktadır. Hayat sigortası bulunmayan kişiler kalan bütün borçları mirasçılara devretmektedir. Miras dağıtımı borcalar içinde aynı şekilde geçerli olmaktadır. Ancak mirasçılar redd- i miras yaparak ölen kişinin hem mirasından hem de borçlarından vazgeçebilir. Bu gibi durumlarda yasal sorumluluk tamamen ortadan kalkmış olacaktır. Ayrıca borçlu olan kişi kredi için kefil göstermiş olması halinde ve borçlar kapanmadan ölmüş ise borç kefilden tahsil edilmektedir. Ölen kişinin kredi kartı borcu ve kredi borcu kalan mirasçılarından tahsil edilmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ