Kredi Finans
Kredi Skoru Nedir ve Nasıl Yükseltilir ?
Yazar: - 13 Nisan 2022
7
Kredi Skoru Nedir ve Nasıl Yükseltilir ? için yorumlar kapalı

İnsanların pek çok ihtiyaçlarını karşılayabilmesine yardımcı olan kredi çekmek için önemli olan kredi skoru hakkında detaylı bilgiye sahip olunması gerekir. 

Kredi skoru nedir ve nasıl yükseltilir? Günümüzün en çok merak edilen konularından biri olmasını yanı sıra istenilen krediyi elde etmek adına doğru cevaplara ulaşılması gerekmektedir. Kredi alabilmek için aranılan özelliklerden olan bu skorun yüksek olması istenilen oranda kredi çekmeye yardımcı olacaktır. 

Kredi Skoru Nedir?

Kredi notu olarak da bilinen kredi skoru kişinin kredi geçmişine ve olabilecek çeşitli risk unsurlarına bakılması sureti ile meydana getirilen bir puanlama sistemi olmaktadır. Kredi skoru sistemi bankaların kredi başvuruları sırasında ilk olarak kontrol ettikleri be kredinin değerlendirilmesi bakımından son derece önemli olan bir kriterdir. Kredi çekmek isteyen kişinin geçmişte kullanmış olduğu bütün krediler ile alakalı bilgiler merkezi bir kayıt bürosunda kişinin adına tutulmaktadır. Böylece her hangi bir banka kişi için kredi kararı alınması sırasında kredi bilgileri kontrol edilerek oluşan bir kredi skoru değerlendirilmesi yapılmaktadır. Şayet kredi skoru düşük olması durumunda kredi başvuru reddedilmektedir.

Kredi Skoru Nasıl Yükseltilir?

Kredi skoru yükseltmek için yapılması gereken bir takım işlemler bulunmaktadır. İlk işlem olarak takiplerin ya da geciken ödemelerin kapatılması ile düzenli hale getirmek olacaktır. Bankalar güncel kredi takibi olan kişilere kredi vermeyi tercih etmezler. Kişi kredi geçmişini araştırarak kullanmadığı hesaplarını ve gözden kaçan ödemeler bulunması halinde kapatmalarında büyük fayda bulunmaktadır. Ayrıca kredi skoru yükseltmek için düşük oranda ihtiyaç kredisi çekip düzenli olarak birkaç ay ödemelerin yapılmasından sonra kredi kapatılarak yükseltme işlemlerine büyük oranda katkı sağlayacaktır. Kişiler kredi skorlarını takip etmeleri ve notlarının artmasını sağlayan işlemleri yapmaları gerekir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ