Kredi Finans
Ölen Kişinin Kredi ve Kartı Borçları Ne Olur?
Yazar: - 28 Mayıs 2022
1
Ölen Kişinin Kredi ve Kartı Borçları Ne Olur? için yorumlar kapalı

Hayatı yaşamak güzel, gelirleri giderleri bankaları borçları bir düzene koymuşken ölüm kapıyı çaldığında ölen kişinin borçları da varlığı gibi merak konusu olur.

Ölen kişinin borcu da varlıkları gibi miras mı yoksa ölümüyle beraber tüm borçlar kapanır gider mi bu konularda farklı durumlarda bambaşka uygulamalar söz konusu olabilmektedir. Ölen kişinin kredi borçları ne olur, ölen kişinin aktif olarak kullandığı kredi kartının borçları öldükten sonra nasıl bir akıbette sonuçlandırılır ele alalım.

 

Ölen Kişinin Kredi Borcu 

Bankalar kişilere çeşitli şartlarla, sağlık durumlarının riskine göre kredi kullandırma aşamasında sağlık sigortası yapılmasını tavsiye ya da zaruri bir gereklilik olarak göstermektedir. Bankadan kredi çekmiş düzenli olarak ödemesini yapan ölen kişinin kredi borcu işte bu sağlık sigortasının yapılıp yapılmadığına yapıldıysa neleri kapsadığıyla ilgilidir. 

Ölen kişinin borcu sigorta kapsamında ise mirasçılara hiçbir yük kalmadan banka ve sigorta şirketi arasında borç kapatılır. Aksi durumlarda borç mirasçılardan talep edilerek ödenmesi beklenir.

 

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu

 

Günümüzde cüzdanlarımızın vazgeçilmez parçası hatta sanal olarak akıllı telefonlarımızın ödeme butonu kredi kartları hepimiz için büyük bir kolaylıktır. Dünya hayatının son durağı olarak ölümle karşılaşıldığında hepimizin olduğu gibi ölen kişinin kredi kartı borcu da bir belirsizlikle mirasçılarını yüz yüze bırakacaktır. 

Ölen ölüp kalan kalan kalır sözüne yeni hayat düzeninde kalan şeylere kredi kartı borcu da eklenmiş oldu. Ölen kişinin bankayla anlaşmasına bağlı olarak hali hazırda kredi kartı borcunu da kapsayan bir hayat sigortası var ise kalanlar derin bir nefes alıp, kayıplarının acısına bir de maddi kayıp eklenme ihtimali ortadan kalkar. Eğer kredi kartı borcunu kapsayan herhangi bir sigorta teminatı bulunmuyorsa ölen kişinin borcu yakınları tarafından ödenmek üzere tebliğ edilir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ